В Національному банку України повідомили про незвичайну ситуацію на ринку праці: зарплати були переглянуті, але значний дефіцит кадрів залишається.

В Україні спостерігається помітне зростання заробітних плат через нестачу кваліфікованих працівників. Лише за перший квартал цього року зарплати піднялися на 17,7%. Особливо гостро відчувається дефіцит робітників у галузях охорони, будівництва та робітничих спеціальностей.

Як йдеться в інфляційному звіті НБУ, на ринку праці зберігатиметься дефіцит кадрів. Роботодавці вимушені піднімати зарплати, що також впливає на зростання споживання. Хоча в другому кварталі 2024 року зростання кількості вакансій на сайтах пошуку роботи дещо сповільнилося, попит на робочу силу залишався суттєво вищим, ніж рік тому.

Хто саме відсутній найбільше

Число вакансій у галузях охорони, будівництва та робітничих спеціальностей значно перевищило торішні показники, тоді як у сфері ІТ спостерігається значне скорочення. Крім того, попит залишався низьким в освітньому секторі, дизайні, мистецтві та культурі.

Крім того, міграція за кордон та мобілізаційні процеси призвели до подальшого скорочення пропозиції робочої сили та посилення проблеми браку працівників для підприємств, що все відчутніше обмежувало їхню діяльність.

Згідно з інформацією ООН, протягом першого півріччя кількість мігрантів за межами країни зросла на близько 240 тисяч, досягнувши 6,6 мільйонів осіб. До того ж, спостерігається подальше скорочення рівня участі чоловіків у робочій силі.

Як зросли зарплати

У звіті НБУ зазначено, що у першому кварталі 2024 року реальні заробітні плати виросли в середньому на 17.7%. Ця тенденція високих темпів зростання зарплат збереглася і в другому кварталі.

Суттєві дисбаланси на ринку праці зберігатимуться протягом прогнозного періоду. Міграційний відтік населення триватиме деякий час. Мобілізація та відносно тривалий процес набуття новими працівниками спеціалізованих професійних навичок також обмежуватимуть пропозицію робочої сили. Навіть при подальшій нормалізації економічних умов повернення мігрантів в Україну, які дедалі більше інтегруються в життя за кордоном, буде повільним.

Крім того, диспропорції на ринку праці залишаться нерівномірними за регіонами й галузями та визначатимуться змінами структури економіки. Певні виклики для ринку праці матиме повернення демобілізованих до цивільного життя. Тому рівень безробіття знижуватиметься в прогнозному періоді, однак залишатиметься підвищеним порівняно з показниками до повномасштабного вторгнення.

Існують і обнадійливі прогнози. Передбачається, що реальні заробітні плати перевищать довоєнний рівень до 2025 року і продовжать збільшуватися в подальшому.

Як раніше повідомляло видання OBOZ.UA, в Україні більшість громадян, яким виповнилося 60 років, незабаром можуть зіткнутися з проблемою отримання пенсії вчасно. Це обумовлено поступовим збільшенням вимог до трудового стажу.

Related posts