Банк "Альянс" може наближатися до краху: ЗМІ повідомляють про штучну підтримку фінустанови з боку НБУ
Відмова Національного банку вивести з ринку банк "Альянс", який має високі ризики та проблеми, може бути зумовлена особистими інтересами голови НБУ Андрія Пишного, прагненням захистити впливових клієнтів цієї фінансової установи або побоюваннями щодо значних ризиків для тіньової економіки у випадку втрати важливої складової її інфраструктури.
Незважаючи на численні порушення, штрафи та невиконання зобов'язань перед клієнтами, банк "Альянс" продовжує функціонувати на ринку, а Національний банк не звертає уваги на ці порушення, повідомляє видання Коротко.Про.
Видання нагадує, що банк має тривалу історію зловживань, включаючи штрафи за незаконну торгівлю державними цінними паперами, що дозволило заробити низці VIP-клієнтів, порушення вимог фінансового моніторингу, постійне ігнорування аналізу фінансових операцій своїх клієнтів тощо. Окрім цього, банк активно залучений до незаконного грального бізнесу та платіжних систем. Наприклад, серед клієнтів "Альянсу" тривалий час перебувала платіжна система GlobalMoney, яку у ЗМІ пов'язували з діячами часів Віктора Януковича. Її звинувачували у виведенні з України щонайменше 6,5 млрд грн.
Ось унікалізований текст: Крім того, стало відомо, що банк "Альянс" втретє не зміг успішно продати або розмістити акції додаткової емісії. Нещодавно ЗМІ також повідомляли, що НБУ не погоджує кандидатуру в.о. голови правління банку на заміну Юлії Фролової, яка оголошена в міжнародний розшук. Медіа неодноразово зазначали, що основний акціонер Павло Щербань активно виводить свої кошти з банку. Він інвестував кілька мільярдів у ІТ та агросектор, але банк "Альянс", замість стати кредитним плечем для цього бізнесу, продовжує животіти, нагадує видання. Банк "Альянс" також неодноразово порушував свої зобов'язання за іншими банківськими гарантіями.
Попри те, що банк фактично опинився на межі банкрутства, НБУ так і не вжив жодних рішучих заходів щодо його виведення з ринку. "Це свідчить про те, що або регулятор не має достатніх ресурсів для ефективного нагляду, або свідомо обирає тактику невтручання, що може бути частиною більш широкої стратегії, спрямованої на уникнення фінансових потрясінь у короткостроковій перспективі. Можливо, сам Андрій Пишний обрав таку стратегію, щоб уникнути репутаційних ризиків або зберегти свої особисті інтереси на цій посаді", - йдеться в статті. Зокрема, журналісти вважають, що ситуація, яка склалась довкола участі банку "Альянс" у розкраданні коштів "Укренерго", мала б призвести до негайного втручання НБУ, проте цього не сталось - або ж через особисті причини, або через зовнішній тиск, припускає видання.
Автори припускають, що однією з можливих причин надзвичайно лояльного ставлення НБУ до "Альянсу" може бути його роль як інфраструктурної одиниці для тіньових операцій на нелегальних ринках. Ще одне припущення полягає в тому, що невеликий і відносно непомітний банк "Альянс" має впливових клієнтів, чиї інтереси захищаються на найвищому рівні, включаючи обслуговування тіньового сектора. "Досвід "Альянсу" у співпраці з гемблінговим бізнесом, а також махінації з ОВДП, де були задіяні народний депутат і його помічник, є безцінним", — додає видання.
Третя причина може полягати в тому, що банкрутство банку "Альянс" могло б вдарити по репутації самого НБУ як "сліпого" регулятора, який роками не помічав численних порушень. В ситуації, що склалася, вигадати адекватний "тригер", який би міг реально потягнути банк на дно, буде не так вже й складно. Але разом з ним на дно піде і репутація особисто Андрія Пишного, на якій зараз тримається фінансова стабільність "Альянсу".
Крім того, нещодавно ЗМІ писали про страх НБУ втратити обличчя перед Міжнародною фінансовою корпорацією Світового банку, яка видала "Альянсу" $11 млн під розвиток підприємства. Куди поділися кошти, наразі невідомо.
"Наслідки цієї бездіяльності можуть бути катастрофічними як для клієнтів банку, так і для репутації самого Нацбанку. Якщо ситуація не зміниться, обвал банку "Альянс" стане лише питанням часу. Це обов'язково позначиться на репутації Національного банку України, і відповідальність за це ляже на плечі керівництва регулятора, яке, можливо, теж опиниться під загрозою відставки", - резюмує видання.