Ситуація на ринку праці в Україні: перегляд зарплат і стрімке зростання кількості вакансій
В Україні спостерігається незвичайна ситуація на ринку праці. Кількість відкритих вакансій може скоро перевищити кількість доступних резюме. Багато роботодавців, які активно шукають нових працівників, не можуть заповнити всі свої вакансії. Компаніям доводиться змагатися за кадри, підвищуючи рівень заробітної плати. Проте, не всі підприємства мають фінансову можливість для цього.
В матеріалі OBOZ.UA ви дізнаєтесь про те, які галузі зазнали зростання заробітних плат, як змінилася ситуація на ринку праці та які суми отримують українці.
Як змінюються заробітні плати?
"Підприємства змушені збільшувати заробітну плату, щоб утримати та залучити новий кваліфікований персонал", - повідомляє останній звіт Міністерства економіки. Іншими словами, бізнес підвищує зарплати через гострий дефіцит працівників. Мобілізація та мільйони біженців призвели до значного скорочення кількості працездатних українців.
Згідно з даними великого кадрового порталу, тільки в 2024-му середня зарплата зросла на 9,5%. Зараз в середньому українці заробляють 19 553 грн. Якщо ж порівнювати з серпнем 2023-го, то середня зарплата зросла більш ніж на 18%. Держстат (офіційна статистика) фіксує зміни між першим кварталом цього та попереднього років. Отже, за їх даними середня зарплата збільшилась на 22,5%. При тому найбільше зарплати виросли в:
Національний банк також надав свої оцінки. Згідно зі звітом НБУ, в першому кварталі 2024 року реальні заробітні плати зросли в середньому на 17.7%. Високі темпи підвищення зарплат збереглися й у другому кварталі. Ця тенденція пояснюється мобілізацією та міграцією. За даними ООН, у першій половині року кількість мігрантів за кордоном збільшилася майже на 240 тисяч, досягнувши 6.6 мільйонів осіб. Крім того, продовжував знижуватися рівень участі чоловіків у робочій силі.
"Дуже багато сфер не може постійно підвищувати зарплати. Гроші є у виробництв, які пов'язані з військовими товарами, у рітейла (але там також обмежені заробітні плати) і в фармацевтичних компаніях. Також можна сказати про IT-компанії", - розповідає CEO TalentMatch Наталія Слинько.
Олена Єрьоменко, голова запорізького бізнес-союзу "Порада", розповідає OBOZ.UA: бізнес не може вирішити проблему дефіциту кадрів виключно за рахунок підвищення зарплат. Навіть ті підприємства, які знайшли необхідний ресурс, все одно страждають від дефіциту фахівців.
"Кадровий дефіцит вражаючий. Причина не лише в нестачі людей, але й у тому, що деяка частина населення не бажає працювати. У нас є значна кількість внутрішньо переміщених осіб, однак їхня участь у ринку праці залишається низькою," - зауважує Єрьоменко. Вона переконана, що ВПО слід активно інтегрувати в ринок праці в тих населених пунктах, де вони перебувають. І це залучення має стимулюватися на державному рівні.
У Запоріжжі, як зазначає Єрьоменко, дитячі садочки не функціонують, що змушує багатьох жінок залишатися вдома з дітьми, позбавляючи їх можливості працювати. Роботодавці готові наймати людей пенсійного віку з потрібними навичками та навчати молодь, але бажаючих працювати значно менше, ніж потрібно для задоволення попиту ринку. "Бізнес у прифронтових містах перебуває в надзвичайно складному становищі", - зазначає представниця бізнес-асоціації.
Як справи з вакансіями?
У серпні 2021 року в Україні, за інформацією великого кадрового порталу, за тиждень було розміщено 60,6 тис. нових вакансій, тоді як кількість опублікованих резюме досягала 96 тис. Три роки потому, у серпні 2024 року, за аналогічний період було опубліковано 88,1 тис. резюме та 63,5 тис. вакансій.
Отже, за три роки кількість вакансій (пропозицій щодо працевлаштування) збільшилася на 5,8%, тоді як кількість резюме знизилася майже на 9%. І це з урахуванням того, що частина територій України тимчасово окупована, а повномасштабна війна триває.
Якщо раніше основною перешкодою для розвитку роботодавці вважали нестачу безпеки, то на сьогоднішній день основною проблемою є дефіцит робочої сили. У певних секторах становище стає ще більш критичним. Наприклад, у банківському секторі наразі відкрито 3,7 тисяч вакансій, тоді як кількість розміщених резюме становить лише 2,7 тисяч. Таким чином, кількість пропозицій роботи перевищує кількість охочих працювати.
У серпні 2021 року в банківській сфері бажали працювати близько 4,4 тисячі українців, тоді як з'являлося лише 3,6 тисяч нових вакансій на тиждень. Це створювало невелику, але помітну конкуренцію за робочі місця. Наразі банки змушені заманювати працівників, оскільки вибір значно обмежений. Серед робочих вакансій налічується 10,8 тисяч пропозицій, тоді як резюме подано лише 8,8 тисяч. Ще до початку великої війни фахівці з робітничих спеціальностей були в значному дефіциті.
У Національному банку України підкреслюють, що кількість вакансій у галузях охорони, будівництва та робітничих професій значно зросла порівняно з минулим роком, тоді як у сфері ІТ спостерігається значне скорочення. Крім того, попит на робочі місця в освіті, дизайні, мистецтві та культурі залишається низьким.
Слинько переконана: проблема нестачі кадрів залишатиметься актуальною ще довгий час. Ситуація наразі лише погіршується. Згідно з даними ООН, у першій половині року кількість мігрантів за кордоном збільшилася майже на 240 тисяч, досягнувши 6,6 мільйона осіб. До того ж, рівень участі чоловіків у робочій силі продовжував знижуватися.
"Національний банк зазначає, що мобілізація та тривалий процес освоєння новими працівниками спеціальних професійних навичок значно стримуватимуть пропозицію робочої сили. Навіть якщо умови функціонування економіки поступово нормалізуються, повернення мігрантів в Україну, які все більше інтегруються в життя за кордоном, буде повільним. Крім того, диспропорції на ринку праці залишатимуться нерівномірними за регіонами й галузями, що буде зумовлено змінами в структурі економіки."
Для економічного відновлення та післявоєнної реконструкції Україні знадобиться кожна вільна робоча рука. Якщо біженці не повернуться додому, а ті українці, які зараз не працюють, не стануть активно долучатися до економічної діяльності, бізнесу доведеться або шукати способи залучення трудових мігрантів, або скорочувати масштаби власного виробництва.