Облік ФОП для ІТ: рекомендації, зменшення податкового навантаження
Після оформлення ФОП, перед ІТ-фахівцем виникає потреба в управлінні бухгалтерськими питаннями. Адже отримання підприємницького статусу зобов'язує його дотримуватися норм щодо точного обчислення та своєчасної сплати податків до бюджету, ведення звітності та обліку, згідно з вимогами українського законодавства.
Підприємець має можливість обрати систему оподаткування, відповідно до якої здійснюватиме розрахунок державних зборів. На сьогоднішній день доступні дві системи оподаткування, кожна з яких має власні особливості та правила ведення бухгалтерського обліку для фізичних осіб-підприємців (ФОП).
Доступна кожному ФОП, включає в себе такі характеристики:
Дає можливість сплачувати податки за єдиними ставками, вести звітність у спрощеному форматі, передбачає 4 групи. 1 група підходить для торгівлі і надавачів побутових послуг, 4 вибирають сільгосппідприємства, а для ФОП ІТ підходять 2 і 3 групи. Підприємці 2 групи можуть надавати послуги тільки населенню й іншим підприємцям, що також перебувають на ЄП.
В той час, як ФОП 3 групи має право співпрацювати з різними контрагентами, в тому числі надавати послуги іноземним компаніям.
Тому найчастіше ІТ-спеціалісти вибирають 3 групу оподаткування, яка характеризується такими особливостями:
Самостійне ведення бухгалтерії підприємець може здійснювати самостійно, але для цього необхідно глибоко розуміти всі тонкощі. Тому, зазвичай, IT-фахівці залучають професіоналів – досвідчений бухгалтер для ФОП в IT-сфері коштуватиме менше, ніж потенційні штрафи та витрати на вирішення податкових проблем.
До основних завдань відносяться: своєчасне подання декларації про доходи, обчислення і перерахування податків, правильне оформлення та збереження первинних документів.
Якщо підприємець обрав третю групу єдиного податку (ЄП), він має обов'язок подавати два види звітності: річний звіт з єдиного соціального внеску (ЄСВ) та квартальну декларацію про доходи, яку потрібно подати наростаючим підсумком впродовж 40 днів після закінчення звітного кварталу. Підприємець другої групи ЄП повинен щорічно формувати декларацію з єдиного податку, подаючи її протягом 60 днів після завершення звітного року.
Якщо у фізичної особи-підприємця є наймані працівники, він щомісяця протягом 20 днів після завершення попереднього місяця подає звіт з ЄСВ. Звіти можуть бути подані в електронному вигляді за наявності кваліфікованого електронного підпису, особисто при відвідуванні місцевого органу Державної податкової служби або надсилатися поштою.
Сплатити ЄП, перебуваючи на 3 групі, потрібно протягом 10 днів з моменту закінчення терміну подання декларації. ФОП 2 групи платить збір кожен місяць окремо, до 20 числа наступного за звітним місяця. ЄСВ сплачується щоквартально, до 19 числа місяця, наступного після завершення кварталу.
Підприємець повинен вести документацію та зберігати первинні документи, які можуть затребувати працівники ДПС під час перевірок бізнесу.
Які документи зобов'язаний зберігати ФОП у сфері ІТ?
Документи необхідно зберігати протягом трьох років з дати подання звітів, які на них базуються. У певних випадках термін зберігання може становити 7 років (ст. 39, 39-К Податкового кодексу України). Якщо буде виявлено відсутність первинних документів у фізичних осіб-підприємців 2-3 групи єдиного податку, можуть бути накладені штрафи: 1020 гривень за перше порушення та 2040 гривень за повторне.