Російські інформаційні спецоперації прагнуть зупинити мобілізаційні процеси в Україні -- online.ua
Росія активізувала спеціальні операції, спрямовані на зрив мобілізаційних заходів в Україні.
Від початку гібридної агресії Росії проти України у 2014 році, російські спецслужби активно здійснювали інформаційні операції, спрямовані проти мобілізаційних процесів. Вони поширювали в медіапросторі меседжі, що підривали довіру до військово-політичного керівництва країни та провокували штучні розколи в суспільстві. Крім того, росіяни просували наративи про "громадянський конфлікт" та "війну між олігархами", стверджуючи, що звичайним українцям не слід брати в них участь.
З 2016 року мобілізація резервістів була призупинена. Проте 24 лютого 2022 року, у зв'язку з масштабним вторгненням в Україну, ситуація радикально змінилася, і президент Зеленський оголосив про загальну мобілізацію.
Практично паралельно розпочалася нова російська операція з її зриву.
Ключовим компонентом цієї кампанії дезінформації є те, що антимобілізаційні повідомлення повинні містити частину правди та поширюватися не тільки російською пропагандою, але й, у кращому випадку, природно – українцями, які опинилися під її впливом. Серед таких повідомлень наступні:
З 2022 року зусилля кремлівської пропаганди були спрямовані на послаблення спроможності України протистояти російській агресії, шляхом генерування штучних внутрішніх конфліктів у суспільстві та протиставленням одних груп громадян іншим.
Кремлівські спецслужби, що займаються психологічними операціями, експлуатують базові людські страхи, такі як страх смерті, каліцтва та невідомого. Вони також маніпулюють реальними організаційними недоліками, зловживаннями та правопорушеннями з боку посадових осіб.
Російська влада ретельно моніторить український медіапростір та використовує його для просування антимобілізаційних меседжів з фактами хабарництва, перевищення службових повноважень працівниками ТЦК, а також з акцентом на будь-які конфлікти за участю військових, військові втрати, незаконний перетин кордону чоловіками тощо.
Прокремлівська дезінформація поєднує антимобілізаційні меседжі з реальними фактами, маніпуляціями та фейками, що підводять споживачів пропаганди до висновків про те, що:
Зрештою, метою російської операції проти мобілізації є вплив на поведінку громадян України. У період з 2022 по 2023 роки ця інформаційна кампанія була спрямована на поширення ідей пасивного ухилення від мобілізації, таких як ігнорування військового обліку, уникнення контактів з ТЦК та створення фіктивних причин для відстрочки.
Для проведення інформаційних операцій Кремль використовує комбіновані методи, що включають роботу мереж російського впливу в Україні: медіаресурси (вебсайти, профілі у соцмережах, Telegram-канали), ботоферми та фабрики тролів. У 2022 було створено десятки регіональних Telegram-каналів, які поширювали повідомлення з локаціями, де нібито співробітники ТЦК видають повістки.
Пропагандистська машина та кампанії з дезінформації активно експлуатують політику та алгоритми популярних соціальних мереж в Україні. У дослідженні, що проводив Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у співпраці з Центром демократії та верховенства права з березня по листопад 2023 року, було виявлено 596 рекламних повідомлень з дезінформацією та російською пропагандою, націлених на українську аудиторію. З цих повідомлень 136 та 82 відповідно, що складає майже 37% від загальної кількості, поширювали російські наративи про ситуацію на фронті та мобілізацію в Україні.
Як точку входу в український медіапростір російські пропагандисти використовують TikTok. Автори дослідження проєкту Texty.org.ua дійшли висновку, що алгоритми рекомендацій цієї соцмережі, як і деякі інші, починають просувати відео раніше, ніж його опрацюють алгоритми модерації, що відповідають за блокування та видалення контенту. Це означає, що українські користувачі TikTok мають дуже високі шанси побачити російську дезінформацію та пропаганду з популярними хештегами, навіть якщо вони не підписані на сторінки з таким контентом.
Основна частина контенту з цими хештегами має на меті знецінити мобілізацію в Україні. У липні до десятки найпопулярніших хештегів увійшли відкрито антимобілізаційні, зокрема: #стоптцк, #народпротитцк, #спротивтцк, #протесттцк, а також антидержавний хештег #ценемояукраїна.
Зазвичай такі матеріали супроводжуються відео (як постановочними, так і реальними) з конфліктними ситуаціями за участю працівників ТЦК, а також перекрученими переказами образливих історій і порадами щодо уникнення та активного спротиву мобілізації, або ж невдало використаними цитатами з інтерв'ю військових про потребу в мобілізації.
Одним із напрямків активного опору мобілізації є організація підпалів військових автомобілів у містах України та їхній медійний супровід. Згідно з розслідуванням, проведеним виданням "Важные истории", на початку червня на російськомовних форумах у даркнеті з'явилися оголошення про грошову винагороду за підпали автомобілів територіальних центрів комплектування. Зокрема, мова йде про форум Hydra, який спеціалізується на торгівлі наркотиками та інших незаконних операціях. Цей форум періодично змінює свою адресу в мережі Tor.
Своєю чергою Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора повідомляли про затримання підозрюваних у таких підпалах, які отримували завдання через Telegram. Відео та фото зі спаленими військовими автівками просуваються через російські медіамережі як доказ "народного спротиву" мобілізації. Зокрема, відео в TikTok супроводжуються переліченими вище хештегами.
Пропагандистські ресурси та російські державні ЗМІ змасштабували такі випадки до історії про "народний спротив" мобілізації та "протистояння українців з владою" і президентом Володимиром Зеленським персонально.
Зокрема, 21 липня російська державна інформагенція ТАСС поширила низку матеріалів, яку видала за інтерв'ю з членами "проросійського підпілля" в Україні. У публікації йдеться про те, що підпали автівок військових та релейних шаф на залізниці (класичний приклад диверсії проти транспортної інфраструктури) нібито є "актами спротиву" чоловіків, що підлягають мобілізації.
З наступні три дні цей матеріал розповсюдили більше 40 російських та проросійських платформ, включаючи Telegram-канали, сторінки на Facebook і вебсайти. Додатково, приблизно 40 публікацій з'явилися в російських соціальних мережах "Вконтакте" та "Одноклассники".
Резонансні випадки, пов'язані з насильством та спробами самогубства, російська пропаганда намагається включити до антимобілізаційного наративу. 18 липня жінка підпалила себе біля будівлі суду у Білоцерківському районі Київської області. Російські пропагандистські ресурси подали це як "акт спротиву" через те, що суд не надав її чоловікові відстрочку від мобілізації.
Фейк є очевидним як мінімум через те, що відстрочки від мобілізації оформлюються у ТЦК, а не судах. Протягом трьох днів фейк поширили понад 40 російських і проросійських веб-сайтів і Telegram-каналів (інструментами моніторингу виявлено 50 повідомлень).
Поширення фейку відбувалося навіть після того, як поліція надала офіційне пояснення: суд розглядав справу щодо прав жінки і чоловіка на опіку над їхньою дитиною.
Наприкінці липня Служба безпеки України затримала керівника однієї з таких мереж разом із його спільниками. Їх підозрюють у створенні та поширенні контенту, що закликає до збройного опору ТЦК, а також у публікації особистих даних військовослужбовців та інших діях, що підпадають під ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності Збройних сил України).
Росія прямо зацікавлена у послабленні обороноздатності України. Тому її зусилля спрямовані на зрив української мобілізації.
З цією метою Кремль застосовує всі доступні методи, які знаходяться в розпорядженні російських спецслужб і пропагандистів:
Інструменти застосовуються в комплексі і взаємно підсилюють ефективність один одного.