Михайло Винницький, який обіймає посаду заступника міністра в Міністерстві освіти та науки України.

Про те, навіщо держава надає гранти вступникам на контрактну форму навчання, хто має право претендувати на таку підтримку і на які суми може розраховувати, а також чи буде поширюватися ця система на магістратуру, аспірантуру, в інтервʼю Укрінформу розповів заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький.

УРЯД ЗАПРОВАДЖУЄ ГРАНТИ НА НАВЧАННЯ, АЛЕ ЗБЕРІГАЄ МІСЦЯ ДЕРЖАВНОГО ЗАМОВЛЕННЯ

- Цього року МОН оголосило про державні гранти для тих, хто вступає на контрактну форму навчання. Поясніть, будь ласка, що це, які суми грантів передбачені, і хто має право на їх отримання?

Ми мали намір впровадити грантову систему через законодавство (законопроєкт №10399 був підтриманий у першому читанні, - ред.), проте депутати тимчасово зупинили цей процес через складність змін. Вони запропонували нам реалізувати це через підзаконні акти, і це рішення виявилося правильним.

Це працює так. Місця державного замовлення залишаються. Абітурієнт може вступити як на бюджет, так і на контракт. І тепер у кабінетах вступників є опція - або тільки на контракт, або на контракт і на бюджет.

Це означає, що вступнику, який потрапив на бюджетне місце, держава оплачує навчання стовідсотково. Якщо абітурієнт не потрапляє на бюджетне місце, тоді у нього є можливість отримати додаткову державну фінансову підтримку, але вона не буде покривати на 100% вартість навчання. Грантова система базується на принципі співфінансування: навчання частково оплачує студент чи його батьки, це також може бути стипендія від юридичної особи, а частково оплачує держава.

У цьому році сума такого гранту встановлена на двох рівнях. Перший рівень - це 15 тисяч грн, на цю суму може претендувати будь-який студент, який склав НМТ на рівні 150 балів за два будь-яких предмети або більше.

Якщо вступник склав НМТ на 170 балів за два предмети або більше, він може претендувати на грант у сумі 25 тисяч грн.

Ці суми не є остаточними, оскільки при поданні абітурієнтом заяви на спеціальність, яка має стратегічне значення для держави, сума гранту в розмірі 15 тис. грн або 25 тис. грн буде збільшена на відповідний коефіцієнт. Для окремих спеціальностей цей коефіцієнт становить 1 або 1,3, а для інших – 1,5.

Таким чином, якщо абітурієнт не проходить на бюджет і подає заяву на контракт, має необхідні бали з НМТ, обирає спеціальність, яка є пріоритетною для держави, то може отримати грант до 37,5 тис. грн.

МИ СПОНУКАЄМО ВСТУПНИКІВ НА КОНТРАКТ ОБИРАТИ ТІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ, ЩО НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВІДБУДОВИ ДЕРЖАВИ ЯК ТЕПЕР, ТАК І ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ

- Для яких спеціальностей будуть гранти першого та другого рівнів і для яких діятимуть ці коефіцієнти?

Варто зазначити, що існують певні обмеження при вступі на популярні спеціальності, які перенасичені на ринку праці. До таких спеціальностей належать право, менеджмент, журналістика та деякі інші. Для вступу на ці спеціальності діятиме грант другого рівня, що вимагає набрати щонайменше 170 балів з двох предметів НМТ.

Якщо говорити про спеціальності, для яких встановлено коефіцієнт 1,3, то це мистецькі напрями, де контракти є дорожчими через більш індивідуалізоване навчання. До цього переліку входять також філологічні спеціальності, такі як українська мова та література, кримськотатарська мова та література, фольклористика. Крім того, у списку є інформаційні технології, комп'ютерні науки, кібербезпека тощо. Також слід зазначити ветеринарію та охорону здоров'я, що включає всі напрями, пов'язані з людським капіталом і його відновленням після перемоги.

Коефіцієнт 1,5 застосовується до надзвичайно важливих і коштовних спеціальностей: педагогіка та освіта, природничі науки, включаючи фізику, біологію, хімію, математику та статистику, а також механічну, електричну і хімічну інженерію, електроніку, виробничі технології, архітектуру та будівництво, аграрні науки, а також терапію та реабілітацію.

Ми закликаємо абітурієнтів, які не набрали достатньо балів для навчання на державному замовленні, зосередити свій вибір на спеціальностях, що є критично важливими для відновлення нашої країни після перемоги та її поточного функціонування.

Чи буде встановлена певна квота на кількість грантів обох рівнів, чи всі, хто набрав необхідну кількість балів, можуть розраховувати на державну підтримку?

Обмеження за квотами відсутні, всі, хто відповідає необхідним вимогам, матимуть можливість отримати гранти. Точну кількість тих, хто отримає гранти, наразі визначити складно, але очікується, що це буде приблизно 20-22 тисячі абітурієнтів. Ми можемо робити такі прогнози, оскільки маємо інформацію про кількість бюджетних місць, а також аналізуємо результати НМТ (Національного мультипредметного тесту) як для вступників на бюджет, так і для інших абітурієнтів.

- Як ті вступники, що не пройдуть на бюджетні місця, та вирішать навчатися за контрактом, можуть отримати цей грант? Що вони повинні для цього зробити?

В приміщенні для абітурієнтів усі вступники були поінформовані, що їхні результати дозволяють їм претендувати на державний грант. 5 серпня в кабінетах вступників з'явилася інформація про те, що вони рекомендовані або на бюджетне місце, або на контрактну форму навчання. Ті, хто рекомендовані на контракт і не потрапили на бюджет за своїми пріоритетами, можуть претендувати на грант за наявності відповідної кількості балів.

Для отримання цього гранту, після зарахування, починаючи з 1 вересня, вони повинні пройти процедуру аутентифікації в "Дії". Після цього їм надійде повідомлення через додаток "Дія" з інформацією про доступну суму грошей, яка буде залежати від їхніх балів і коефіцієнтів. Ці кошти можна буде використати для оплати свого контракту.

Звертаю вашу увагу, що ці кошти можуть бути використані тільки для оплати контракту в тому навчальному закладі, де контрактник зарахований. Їх цільове призначення винятково полягає у погашенні частини суми контракту.

Приміром, студент, який навчається на платній основі, повинен сплатити 20 тисяч гривень за один семестр, а за навчальний рік в цілому - 40 тисяч гривень. Якщо студент має грант на суму 15 тисяч гривень, він буде виплачений двома частинами - у першому та другому семестрах.

Наприклад, якщо вартість семестру становить 20 тисяч гривень, і навчальний заклад дозволяє розділити цю суму на два платежі, то студент спочатку вносить 10 тисяч гривень, а потім – 2,5 тисячі гривень плюс 7,5 тисячі гривень за рахунок грантових коштів. Аналогічно відбувається і в другому семестрі.

Чи будуть ці кошти автоматично перераховуватися до закладу вищої освіти?

Зараз цей механізм уточнюється. Спочатку ми планували, що ці кошти проходитимуть через спеціальні рахунки, подібні до "єПідтримки" або "єВідновлення". Однак, у співпраці з Мінцифри, ми розробляємо інший підхід, щоб уникнути необхідності для студентів відкривати окремі спецрахунки. Проте, у будь-якому випадку, гроші будуть надходити на особистий рахунок, будь то сертифікат чи спеціальний банківський рахунок.

Також слід зазначити, що ці фінансові ресурси спрямовуватимуться не в загальний фонд освітніх установ, який формується за рахунок бюджетних коштів, а в спеціальний фонд, що наповнюється грошима від контрактного навчання. Це має значення для освітнього закладу, оскільки існують різні процедури використання цих коштів.

Related posts